Spor | Futbol |
---|---|
Organizatör (ler) | Bélarousskaïa Féderatsyia Foutbola (BFF) |
Düzenleme | 28 inci |
Yerler) | Belarus |
Tarihli |
nın-nin 30 Mart 2018 -de 02 Aralık 2018 |
Katılımcılar | 16 takım |
Oynanan maçlar | 240 |
Resmi internet sitesi | Resmi site |
Hiyerarşi | 1 yeniden bölme |
---|---|
Alt düzey | Perchaia Liha |
Başlık sahibi | BATE Borisov |
---|---|
Sezon başında tanıtıldı |
FK Smaliavitchy Luch Minsk Torpido Minsk |
kazanan | BATE Borisov (15) |
Düşen) |
Dnepr Mahiliow FK Smaliavitchy |
Hedefler | 516 (oyun başına 2.15) |
En çok gol atanlar | Pavel Savitski (15) |
En iyi pasör (ler) | Igor Stasevich (15) |
2018 sezonu Vycheïchaïa Liha yirmi sekizinci sürümü ilk Belarus bölümü . 30 Mart - 2 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleşir.
Ülkenin en iyi on altı takımı, toplam 240 oyun veya her biri otuz olmak üzere evde ve uzakta olmak üzere iki kez karşılaştıkları tek bir havuzda bir araya geliyor.
Sezon sonunda, sıralamadaki birincisi Belarus şampiyonu oldu ve doğrudan 2019-2020 Şampiyonlar Ligi'nin ilk ön eleme turuna katılmaya hak kazandı . Belarus Kupası 2018-2019'un galibi ve şampiyonanın ikincisi ve üçüncüsü, 2019-2020 Avrupa Ligi'nin ilk ön eleme turuna katılmaya hak kazandı . Kupanın galibi zaten başka bir şekilde bir Avrupa yarışmasına katılmaya hak kazandıysa, yeri şampiyonada dördüncü olarak yeniden tahsis edilir. Aynı zamanda, sıralamadaki son ikisi doğrudan ikinci bölüme düşüyor .
Şampiyon BATE Borisov onun onbeşinci Belarus başlık, üst üste on üçüncü kazanmak için sezon sonunda kazandı. Böylece Şampiyonlar Ligi'nin ilk ön eleme turuna katılmaya hak kazanır. İkinci sırada Chakhtior Salihorsk olurken, Dinamo Minsk üçüncü olarak podyumu tamamlıyor. İkili, Avrupa Ligi'nin ilk ön eleme turuna katılmaya hak kazanır. Sıralamaların diğer ucunda, Dnepr Mahiliow otuz maçta on altı sayı ile iyi bir son tamamladı ve sezon sonunda küme düştü. Sondan bir önceki yirmi dört puanla bitiren ve doğrudan ikinci bölüme dönen terfi Smaliavitchy eşlik ediyor .
Yarışmanın en golcü Pavel Savitski ait Dinamo Brest ederken, attı onbeş hedeflerin toplam Igor Stasevich BATE Borisov üst on beş asist yardımcı bitirdiğinde.
Onaltı takımın toplam bunlardan on üç zaten mevcut, şampiyonluk katılmak önceki sezon , hangi terfi üç eklenir ikinci bölümü olan Luch Minsk , FK Smaliavitchy ve Torpido Minsk yerine Krumkachy Minsk , Naftan Novopolotsk ve Slavia Mazyr , önceki baskıdan sonra küme düştü.
Bu kulüplerden dördü 1992'de kurulduğundan beri şampiyonluktan hiç ayrılmadı: Chakhtior Salihorsk , Dinamo Brest , Dinamo Minsk ve Nioman Hrodna . Bunların dışında, BATE Borisov seçkinler arasında 1998'den beri sürekli olarak gelişirken, Torpedo Jodzina (2002) ve FK Minsk (2009) 2000'lerden beri var .
Sezon öncesi, lisans sorunları ve oyuncularına olan borçlar nedeniyle bir önceki sezonun onüçüncü olan Krumkachy Minsk'in idari olarak indirilmesi ile dikkat çekiyor. 2017'de ikinci ligde üçüncü olan Torpedo Minsk ile değiştirildi.
Renk efsanesiKulüp | Şu tarihten beri mevcut |
2017 Sıralaması |
stadyum | Teorik kapasite |
---|---|---|---|---|
BATE Borisov | 1998 | 1 | Borisov Arena | 13.126 |
Dinamo Minsk | 1992 | 2 | Traktor Stadyumu | 17.586 |
Chakhtior Salihorsk | 1992 | 3 | Stroïtel stadyumu | 4.200 |
Dinamo Brest | 1992 | 4 | OSK Brestski | 10.169 |
Torpido Jodzina | 2002 | 5 | Torpido Stadyumu | 6 524 |
Nioman Hrodna | 1992 | 6 | Nioman Stadyumu | 9.000 |
FK Slutsk | 2014 | 7 | Belediye Stadyumu | 2 150 |
FK Vitebsk | 2015 | 8 | Vitebski CSK | 8.300 |
FK Haradzeïa | 2016 | 9 | Haradzeïa Stadyumu | 2.100 |
FK Homiel | 2017 | 10 | Merkez stadyum | 14.307 |
Isloch Minsk Raion | 2016 | 11 | FK Minsk Stadyumu | 3.100 |
Dnepr Mahiliow | 2017 | 12 | Spartak Stadyumu | 7 990 |
FK Minsk | 2009 | 14 | FK Minsk Stadyumu | 3.100 |
Luch Minsk | 2018 | 1 ( D2 ) | SOK Olimpiski | 1.530 |
FK Smaliavitchy | 2018 | 2 ( D2 ) | Oziorny Stadyumu | 1.600 |
Torpido Minsk | 2018 | 3 ( D2 ) | FK Minsk Stadyumu | 1.530 |
Sınıflandırma klasik puan skalasına (3 puanla galibiyet, 1'de beraberlik, 0'da mağlubiyet) dayanmaktadır.
Berabere karar vermek için önce ilgili takımlar arasındaki çatışmaları (puanlar, kazanılan maçlar, gol farkı, atılan goller), ardından genel gol farkını, ardından kazanılan maç sayısını ve son olarak da atılan gol sayısını dikkate alıyoruz. . Beraberlik devam ederse, ilgili takımlar arasında karar vermek için bir beraberlik yapılır.
Sıra | Takım | Puan | J | P | Diff |
---|---|---|---|---|---|
1 | BATE Borisov T | 73 | 30 | 3 | +31 |
2 | Chakhtior Salihorsk C | 64 | 30 | 4 | +31 |
3 | Dinamo Minsk | 63 | 30 | 3 | +24 |
4 | FK Vitebsk | 62 | 30 | 6 | +27 |
5 | Torpido Jodzina | 55 | 30 | 7 | +18 |
6 | Dinamo Brest S | 52 | 30 | 6 | +22 |
7 | Nioman Hrodna | 43 | 30 | 10 | -1 |
8 | FK Slutsk | 36 | 30 | 16 | -10 |
9 | FK Haradzeïa | 34 | 30 | 14 | -2 |
10 | Isloch Minsk Raion | 33 | 30 | 13 | -17 |
11 | FK Minsk | 30 | 30 | 14 | -8 |
12 | FK Homiel | 28 | 30 | 16 | -20 |
13 | Luch Minsk P | 24 | 30 | 14 | -20 |
14 | Torpido Minsk P | 24 | 30 | 18 | -21 |
15 | FK Smaliavitchy P | 24 | 30 | 16 | -18 |
16 | Dnepr Mahiliow | 16 | 30 | 20 | -36 |
Sonuçlar (▼ dom., ►sonraki.) | BATE | DBR | DMI | DNE | HRD | ANA SAYFA | ISL | MIN | Luke | NIO | SAL | SMA | SLO | TJO | TOR | HAYATLARI |
BATE Borisov | 2-0 | 2-1 | 3-1 | 3-2 | 3-0 | 1-1 | 2-0 | 4-1 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 3-1 | 2-1 | 2-0 | 1-1 | |
Dinamo Brest | 1-3 | 1-1 | 1-1 | 5-2 | 0-0 | 3-1 | 2-1 | 2-1 | 1-0 | 1-3 | 2-2 | 4-0 | 2-0 | 2-0 | 3-1 | |
Dinamo Minsk | 0-1 | 1-1 | 2-1 | 0-2 | 2-1 | 0-0 | 1-0 | 3-2 | 1-0 | 0-0 | 2-0 | 2-0 | 2-1 | 1-0 | 1-1 | |
Dnepr Mahiliow | 0-1 | 1-4 | 0-3 | 1-2 | 1-0 | 0-0 | 0-0 | 0-0 | 0-0 | 1-1 | 0-1 | 2-0 | 0-3 | 1-2 | 0-1 | |
FK Haradzeïa | 2-1 | 1-0 | 0-2 | 1-2 | 0-0 | 2-0 | 1-2 | 1-1 | 0-2 | 0-1 | 4-1 | 2-0 | 1-1 | 0-0 | 1-1 | |
FK Homiel | 0-1 | 0-6 | 0-0 | 2-0 | 2-0 | 1-2 | 0-2 | 1-0 | 0-2 | 0-3 | 0-2 | 0-0 | 0-0 | 0-0 | 1-3 | |
Isloch Minsk Raion | 2-1 | 0-1 | 0-1 | 3-2 | 0-0 | 0-1 | 0-3 | 1-1 | 1-2 | 1-0 | 1-0 | 0-1 | 0-0 | 1-1 | 0-1 | |
FK Minsk | 0-2 | 3-3 | 3-3 | 4-0 | 0-5 | 0-2 | 0-1 | 3-1 | 1-2 | 0-0 | 0-0 | 0-2 | 0-0 | 6-1 | 1-3 | |
Luch Minsk | 1-2 | 1-1 | 1-3 | 2-0 | 1-1 | 1-0 | 1-1 | 0-0 | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 0-3 | 1-3 | 3-1 | 0-2 | |
Nioman Hrodna | 2-3 | 0-3 | 0-2 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 6-0 | 2-2 | 0-0 | 0-1 | 1-1 | 0-3 | 1-0 | 1-0 | 1-1 | |
Chakhtior Salihorsk | 3-0 | 0-0 | 0-0 | 3-1 | 1-0 | 2-1 | 3-0 | 4-0 | 4-0 | 1-0 | 1-0 | 0-1 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | |
FK Smaliavitchy | 2-3 | 1-0 | 0-2 | 2-1 | 2-0 | 1-1 | 0-1 | 1-1 | 1-1 | 0-1 | 0-2 | 1-2 | 1-2 | 0-2 | 1-1 | |
FK Slutsk | 0-1 | 1-1 | 0-1 | 5-0 | 1-0 | 0-1 | 0-1 | 0-1 | 1-0 | 1-1 | 1-3 | 1-0 | 0-3 | 1-3 | 0-2 | |
Torpido Jodzina | 2-2 | 2-0 | 0-0 | 1-0 | 0-1 | 1-0 | 2-1 | 2-1 | 0-0 | 3-0 | 1-0 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 2-0 | |
Torpido Minsk | 0-3 | 1-1 | 0-3 | 3-0 | 1-0 | 1-2 | 1-1 | 1-0 | 0-1 | 0-1 | 2-3 | 0-0 | 0-1 | 0-2 | 0-1 | |
FK Vitebsk | 0-1 | 0-1 | 0-1 | 3-1 | 1-0 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 2-0 | 5-1 | 2-1 | 4-0 | 2-0 | 2-0 | 2-0 | |
Sıra | oyuncu | Kulüp | Hedefler |
---|---|---|---|
1 | Pavel Savitski | Dinamo Brest | 15 |
2 | Denis Laptev | Chakhtior Salihorsk | 12 |
3 | Dmitry Lebedev | FK Haradzeïa | 11 |
Anton Matveenko | FK Vitebsk | ||
Yevgueni Chikavka | FK Slutsk | ||
Maksim Skavych | BATE Borisov | ||
Kirill Vergueichik | FK Vitebsk | ||
8 | Bojan Dubajić | FK Haradzeïa | 10 |
9 | Elis bakaj | Chakhtior Salihorsk | 9 |
Valeri Gorbatchik |
FK Smaliavitchy Torpedo Jodzina |