Spor | Atletizm |
---|---|
Organizatör (ler) | CAA |
Sürümler | 4 th |
Yerler) | Kahire , Mısır |
Tarihli | 15 -18 Ağu 1982 |
Milletler | 24 |
Katılımcılar | 324 |
Denemeler | 40 |
Siteler) | Kahire uluslararası stadyumu |
Navigasyon
1979 • 1982 • 1984 • 1985 • 1988 • 1989 • 1990 • 1992 • 1993 • 1996 • 1998 • 2000 • 2002 • 2004 • 2006 • 2008 • 2010 • 2012 • 2014 • 2016 • 2018 • 20214 th Afrika Atletizm Şampiyonası gerçekleşti 15'e kadar18 Ağu 1985En Uluslararası Stadyumu'nda içinde Kahire'de , Mısır . Afrika Atletizm Konfederasyonu tarafından düzenlenen yarışma, 24 ülkeden 324 sporcuyu bir araya getiriyor.
Yarışma kutlamaları sırasında gerçekleşir 75 inci Atletizm Mısır Federasyonu yıldönümü.
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
100 metre |
Chidi Imoh 10 s 22 |
Charles-Louis Seck 10 s 37 |
Victor Edet 10 s 44 |
200 metre |
Simeon Kipkemboi 20'ler 82 |
Masum Egbunike 20'ler 85 |
Alfred Nyambane 20'ler 92 |
400 metre |
Masum Egbunike 45 s 22 |
Gabriel Tiacoh 45'ler 44 |
David Kitur 46s 01 |
800 metre |
Sammy Koskei 1 dakika 45 saniye 30 |
Moussa Güz 1 dk 45 sn 95 |
Juma Ndiwa 1 dk 46 sn 67 |
1.500 metre |
Ömer Halife 3 dak. 37 s 74 |
Abdi Bile 3 dk 38 sn 19 |
Joseph Chesire 3 dakika 38 sn 72 |
5.000 metre |
Wodajo Bulti 14 dk 40 sn 12 |
Paul Kipkoech 14:43:05 |
John Ngugi 14 dakika 44 saniye 33 |
10.000 metre |
Wodajo Bulti 28 dk 22 sn 43 |
Kipsubai Koskei 28:26 63 |
Paul Kipkoech 28:29 64 |
Maraton |
Ahmed Salah 2 sa 23 dk 01 |
Kebede Balcha 2 sa 24 dk 31 |
Dereje Nedi 2 sa 25 dk 41 |
3000 metre engelli |
Julius Kariuki 8 dakika 20 saniye 74 |
Joshua Kipkemboi 8 dk 21 sn 70 |
Fethi Baccouche 8:38:94 |
110 metre engelli |
René Djédjémel Mélédjé 14 s 14 |
Ikechukwu Mbadugha 14s 47 |
Hisham Mohamed Makin 14s 52 |
400 metre engelli |
Amadou Dia Bâ 48 s 29 |
Henry Amike 49s 16 |
René Djédjémel Mélédjé 49 s 59 |
Yüksek atlayış |
Moussa Sagna Sonbahar 2.17 m |
Ogmore Okoro 2,17 m |
Khalid Koughbar 2.11 m |
Sırıkla atlama |
Choukri Abahnini 4.60 m |
Mourad Mahour Bacha 4.50 m |
Yusuf Qortobi 4.50 m |
Uzun atlama |
Paul Emordi 7.90 m |
Joseph Kio 7.81 m |
Mustapha Benmrah 7.56 m |
Üçlü atlama |
Paul Emordi 16.56 m |
Joseph Kio 16.26 m |
Mamadou Diallo 16.17 m |
Gülle atma |
Ahmed Mohamed Ashoush 19.34 m |
Ahmed Kamel Shata 19.23 m |
Mohamed Fatihi 17.40 m |
Disk atma |
Christian Okoye 63.56 m |
Mohamed Naguib Hamed 62.24 m |
Hassan Ahmed Hamad 55.38 m |
Çekiç fırlatma |
Hakim Toumi 70.56 m |
Yacine Louail | Ahmed İbrahim Taha |
Cirit atma |
Ahmed Mahour Bacha 80.04 m |
Mongi Alimi 75.30 m |
Justin Arop 74.60 m |
Dekatlon |
Mourad Mahour Bacha 6712 puan |
Abu El Makarem El Hamd 5642 puan |
Landry Nzambé-Busugu 5259 puan |
20 km yürüyüş |
Abdelwahab Ferguène 1 sa 33 dk 28 |
Shemsu Hassan 1 sa 42 dk 26 |
Abderrahmane Djebbar 1 sa 49 dk 26 |
Röle 4 × 100 metre |
Nijerya Iziaq Adeyanju Eseme Ikpoto Victor Edet Chidi Imoh 39 s 28 |
Kenya Alfred Nyambane Simeon Kipkemboi Joseph Sainah Peter Wekesa 39 s 91 |
Cezayir Abdeslam Kaddouri Abdelkader Kaci Djamel Boudebidah Mustapha Kamel Selmi 40s 14 |
4 × 400 metre rölesi |
Kenya Julius Sang Tito Sawe Alfred Nyambane David Kitur 3 dakika 01 sn 86 |
Nijerya 3:05 51 |
Senegal 3:07 94 |
Sıra | Ulus | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | Nijerya | 11 | 10 | 3 | 24 |
2 | Kenya | 7 | 5 | 7 | 19 |
3 | Fas | 5 | 2 | 6 | 13 |
4 | Cezayir | 4 | 4 | 4 | 12 |
5 | Senegal | 4 | 2 | 2 | 8 |
6 | Gana | 1 | 3 | 3 | 7 |
Mısır | 1 | 3 | 3 | 7 | |
8 | Etiyopya | 1 | 3 | 1 | 5 |
9 | Tunus | 1 | 2 | 1 | 4 |
10 | Kamerun | 1 | 2 | 0 | 3 |
11 | Fildişi Sahili | 1 | 1 | 5 | 7 |
12 | Cibuti | 1 | 0 | 0 | 1 |
Sudan | 1 | 0 | 0 | 1 | |
14 | Zimbabve | 0 | 1 | 0 | 1 |
Somali | 0 | 1 | 0 | 1 | |
16 | Gabon | 0 | 0 | 2 | 2 |
17 | Uganda | 0 | 0 | 1 | 1 |