Josef Kainz madalya işaretlemek için 1958 yılında kurulmuş bir ödül 100 inci Avusturya aktörün doğum Josef Kainz . Ödül, Viyana şehri tarafından verilmektedir .
Bu ödül 1999 yılına kadar her yıl layık görüldü aktörler , yönetmenler ve sahnegraflar / dekoratörler. Nestroy Ödülü ve Raimund Ring ile birlikte 2000 yılında yeni oluşturulan ve her yıl verilen Nestroy Tiyatro Ödülü'ne dahil edildi .
1958:
Albach-Retty Rosa - Garip bir kadın ( M me Edna Savage ) - Akademietheater Günther Haenel - Güneş Tutulması ( Rubashow ) - Volkstheater Leopold Lindtberg - Yalan söylüyor ( yönetmen ) - Burgtheater1959:
Alma Seidler - Die Medaillen einer alten Dame ( M me Dowey ) - Burgtheater Attila Hörbiger - Hızlı Şair ( Cornelius Melody ) - Burgtheater Kurt Horwitz - Le Misanthrope ( yönetmen ) - Volkstheater1960:
Paula Wessely - Anatol ( Gabriele ) - Akademietheater Anton Edthofer - Der verborgene Strom ( Daniel Monnerie ) - Der Josefstadt'ta Tiyatro Ernst Lothar - Das weite Land ( yönetmen ) - Akademietheater1961:
Heidemarie Hatheyer - Altın Post ( Medea ) - Burgtheater Hans Moser - Cehennem Korkusu ( Flickenschuster Pfriem ) - Der Josefstadt'ta Tiyatro Josef Gielen - Was ihr wollt ( yönetmen ) - Burgtheater.1962:
Helene Thimig - Bu kadar - öyle mi? ( Signora Frola ) - Der Josefstadt'ta Tiyatro Ernst Deutsch - Nathan der Weise ( Nathan ) - Burgtheater Leon Epp - L'idiot , Frank der Fünfte ve Andorra ( şef ) - Volkstheater1963:
Dorothea Neff - Cesaret Ana ve Çocukları (Cesaret Ana) ve Müzik (Albay Hühnerwadel) Josef Meinrad - Liliom ( Liliom ) ve Fizikçiler ( Ernst Heinrich Ernesti ) Heinrich Schnitzler - Die letzten Masken , Kiraz Zamanı ve Gece Treni ( şef ) - Der Josefstadt'ta Tiyatro1964:
Hilde krahl hans holt Gustav Manker - Shakespeare Troilus ve Cressida ve Ferdinand Bruckner Suçlular (yönetmen)1965:
Kathe Gold - Windsor'un Neşeli Eşleri ( M me Page ) - Burgtheater Léopold Rudolf - Fabrizzi System ( Antonio Fabrizzi ) - Der Josefstadt'ta Tiyatro Rudolf Steinböck - Nach dem Sündenfall ( yönetmen ) - Burgtheater1966:
Adrienne Gessner - Arsenik ve Eski Dantel ( Abby Brewster ) - Der Josefstadt'ta Tiyatro Curd Jürgens - Tam Yargıç ( Bill Maitland ) - Der Josefstadt Tiyatrosu Michael Kehlmann - Onuncu adam ( yönetmen ) - Tiyatro in der Josefstadt1967:
Ursula şult Heinrich schweiger Fritz Kortner1968:
Blanche Aubry Ewald Balser Otomar krejça1969:
Elfriede Ott Helmut Qualtinger - Viyana Ormanından Masallar (Magic King) ve Tılsım (Titus Feuerfuchs) hans holmann Sponsorluk Ödülü: Brigitte Swoboda - Magic Afternoon1970:
Susanne von Almassy Heinz yeniden Conny Hannes Meyer Zbynek Kolar1971:
Erni Mangold Hugo Gottschlich Vaclav Hüdecek1972:
Vilma Degischer Herbert Propst diyeter dorn Maksi ChunkoYönetmene sponsorluk ödülü: Werner Prinz
1973:
Judith Holzmeister Michael Heltau - Konser (Dr. Jura), Volkstheater Erwin Balta Georg schmid1974:
Gertraud Jesserer - Viyana Ormanı Öyküleri ( Marianne ) Paul Hoffmann Hans Gratzer Sponsorluk Ödülü: Peter Gruber , Therese Affolter1975:
Christine Östermayer Norbert Kappen Hermann Kutscher Ezio Frigerio1976:
kedi uzmanı Johannes Schauer Terfi Ödülü: Sonja Sutter1977:
Annemarie Düringer heinz Peter Ahşap Matthias kral1978:
Erika Pluhar Fritz Muliar - Quart'ın Operası ( Peachum ) Angelika Hurwicz Bert Kistner Sponsorluk Ödülü: Fritz Holy1979:
Hortense Raky joachim bissmeier Rolf langenfass Sponsorluk Ödülü: Maria Bill1980:
Josefin platt helmut lohner Achim Benning - Sommergäste ( yönetmen ) Wolfgang Maibin dokuz yüz Seksen bir :
Romuald Pekny Elizabeth orth Erwin Piplits Pantelis Tasarımları1982:
Maria faturası Benno Besson Wilfried Baasner Ezio Toffolutti Terfi Ödülü: Helmut Wiesner , Ottwald John, Lena Iglisonis ve Nika Brettschneider1983:
Hilde krahl Peter Gruber Herbert Kapplmüler Terfi Ödülü: Ulrike Kaufmann, Hans Piesbergen1984:
Günther Einbrodt Gerhard Jax Terfi Ödülü: Andrea Jaufer, Wolfgang Böck ve Hubert Kramar1985:
Franz Morak Tatja Seibt Yuri Lubimov Carlo Tommasi - Der Traum ein Leben ( senografi ) Terfi Ödülü: Beatrice Frey1986:
Karlheinz Hackl Susanne Lothar Fritz Zecha Matthias krahlj Terfi Ödülü: Otto Clemens - Michael Kramer (Arnold) - Tiyatro in der Josefstadt1987:
Gert Voss elisabeth rath Achim Freyer Claus Peymann (kabul edilmez) Sponsorluk Ödülü: Klaus Fischer, Katharina Manker, Torsten Fischer ve Sabina Kellner1988:
Michael degen Angelica Domröse George tabori Karl Ernst Hermann Terfi Ödülü: Stephan Bruckmeier ve Vincenzo Baviera1989:
Wolfgang gaz yapıcı Ursula Höpfner Peter Zadek wolfgang bauer bir kostüm veya tiyatro tasarımcısına ödül yok1990:
Ignaz Kirchner gül zech Baba Peymann Peter Pabst Terfi Ödülü: Cornelia Lippert ve Thomas Evertz1991:
Martin schwab Birgit bebek Cesare Lievi Daniele Lievi (ölümünden sonra) Terfi Ödülü: Kurt Palm ve Katrin Thurm1992:
Johann adam batı Andrea Clausen Thomas Langhoff - Kule ( yönetmen ) bir kostüm veya tiyatro tasarımcısına ödül verilmedi Sponsorluk Ödülü: Susanne Thomasberger1993:
Hans-Michael Rehberg Kirsten Dene Hans Neuenfels Hans Schavernoch Ödül: Josef Hader Terfi Ödülü: Ursula Hübner, Wolf Bachofner1994:
Ulrich Mühe Elisabeth trisenaar ruth berghaus Erich Wonder Terfi Ödülü: Dario Lindes1995:
Anne Béat - Yvonne, Burgonya Prensesi ( Yvonne ) - Akademieatheater En iyi erkek oyuncuya verilen bir ödül yoktur. Ariane Mnouchkine - Le Tartuffe ( Yönetmen ) - Wiener Festwochen & Théâtre du Soleil @ Museumsquartier Peter Schulz - Zur schönen Aussicht ( ekipman ) - Volkstheater Promosyon Ödülü I: Christian Banzhaf - Strafmündig ( Ted Merschroth ) - Theater der Jugend au Theater im Zentrum Förderungspreis II: Theresa Hübchen - Arcadia ( Thomasina Coverly ) - Der Josefstadt'ta Tiyatro Förderpreis III: Karin Henkel - Cadı Avı ve Die Ausgesperrten ( her iki yönetmen ) - Akademietheater ve Vestibül du Burgtheater Sponsorluk Ödülü IV: Philippe Arlaud - Amerika'da Melekler ve Bir Yabancının Gözünde ( her bir ayar ) - Schauspielhaus1996:
Angela Winkler - Kiraz Bahçesi ( Lyubov Andreyevna Ryevskaya ) - Akademi Tiyatrosu Josef Bierbichler - Kiraz Ağacı ( Jermolai Alexeyevich ) - Akademietheater Peter Zadek - Kiraz Bahçesi ( yönetmen ) - Akademietheater Philippe Arlaud - Quai West ( senografi ve ışık yönetmeni ) - Schauspielhaus Terfi Ödülü I: Sebastian Blomberg - ( Oyuncunun Genel Performansı ) - Schauspielhaus Ödül II: Gabriela Hütter - Deniz ve Aşkın Dalgaları ( kahraman ) ve Bound Fantasy ( Poetic Fantasy ) - Gruppe 80 Theatre Förderpreis III: Stefan Bachmann - Skizzenbuch ( yönetmen ) - Schauspielhaus Förderpreis IV: Christoph Speich - Bana torun vermelisin ( senografi ) - Schauspielhaus1997 :
Andrea Eckert - Masterclass - Maria Callas ( Maria ) - Volkstheater Sieghardt Rupp - Furtwängler Olayı ( Wilhelm Furtwängler ) - Rabenhof Helmut Wiesner - Köyler hakkında ( yönetmen ) - Theater Gruppe 80 Ulrike Kaufmann - Xanadu ( ekipman ) - Odeon Sponsorluk Ödülü I: Christoph Müller - Dismorfomani ( G., jeolog ) - Schauspielhaus Förderungspreis II: Franziska Sztavjanik - Yalnız Yol ( Johanna ) - Volkstheater Förderpreis III: Christian Stückl - Dysmorphomania ( yönetmen ) - Schauspielhaus Ödül IV: Christian Sedelmayer - Dysmorphomania ( ekipman ) - Schauspielhaus1998:
Dörte Lyssewski - Düğünden Sahneler ( Marianne ) ve Benzeri ( Magda / Odile ) - Der Josefstadt'ta Akademietheater ve Tiyatro Nicholas Ofczarek - Krähwinkelfreiheit ( Eberhard Ultra ) - Burgtheater Einar Schleef - Bir spor eseri ( yönetmen ) - Burgtheater Bert Neumann - Krähwinkelfreiheit ( ekipman ) - Burgtheater Förderungspreis I: Wolfram Rupperti - ( Actor's Ensemble Performance ) - Schauspielhaus Ödül II: Meriam Abbas - Faust ( Gretchen ) ve L'illusion ( Malibea, Isabelle & Hippolyta ) - Schauspielhaus Förderpreis III: Philip Tiedemann - Toplumda taciz ( yönetmen ) - Akademietheater Ödül IV: John Lloyd Davies - Popcourn ( iç tasarım ) - Rabenhof1999:
Maria Happel - Aborjinler ( Irmi ) ve Minna von Barnhelm ( Franziska ) - Akademi ve Burgtheater Robert Meyer - ( Actor's Ensemble Performance ) - Burg ve Akademietheater Klaus Fischer - Die Schwärmer ( yönetmen ) - Theater Gruppe 80 Maria-Elena Amos - Yerliler ( ekipman ) Terfi Ödülü I: Rupert Henning - Yalnız Batı ( Valene Connor ) - Drachengasse Tiyatrosu Förderungspreis II: Claudia Sabitzer - ( Actor's Ensemble Performance ) - Schauspielhaus Förderpreis III: Stephanie Mohr - Knives in Hens ( yönetmen ) - Volkstheater, Am Plafon Förderpreis IV: Étienne Plüss - Claus Peymann benimle pantolon alıyor ve yemek yiyor ( iç dekorasyon ) - Akademietheater