Spor | Spor yüzme , açık suda yüzme , su topu , senkronize yüzme ve dalış |
---|---|
Organizatör (ler) | FINA |
Sürümler | 12 inci |
Yerler) | Melbourne , Avustralya |
Tarihli | 17 Mart -1 st Nisan 2007 tarihinden bu |
Katılımcılar | 2.158 (167 ülke) |
Denemeler | 65 |
Siteler) | Rod Laver Arena |
Navigasyon
12 olan yüzme dünya şampiyonasında gerçekleşti 17 Mart için 1 st Nisan 2007 yılında Melbourne ( Avustralya ).
Dört Grand Slam turnuvasından biri olan Avustralya Açık'tan bu yana tenis için önemli bir mekan olan Rod Laver Arena'da senkronize yüzme ve havuz yarışları her yılın Ocak ayında gerçekleşiyor. Arena bir Olimpiyat havuzlu prestijli tenis kortu yerini almak için, işin birkaç hafta gerektiren durum için muhteşem bir metamorfoz yapıldı. Bu şekilde 50 metrelik geçici bir yüzme havuzu inşa edildi ve yarışmalara 12.500 seyirci katıldı. Susie O'Neill Pool'da vaftiz edildi .11 Mart 2007( Susie O'Neill , Avustralya'dan sekiz kez Olimpiyat madalyası almıştı). Dalış ve su topu etkinlikleri Melbourne Spor ve Su Sporları Merkezi'nde (MSAC) yapıldı. Son olarak St-Kilda Plajı'nda açık su etkinlikleri gerçekleşti.
Melbourne Dünya Kupası yüzücüler ve dalgıçlar hak kazanmak için ilk fırsattır 2008 Yaz Olimpiyatları yılında Pekin .
Bireysel olarak, spor yüzme yarışmaları , kalifikasyon minimumlarına ulaşmak için izin verilen sürenin başlangıcını işaretler. Bununla birlikte, bu minimumların başarılması, Pekin 2008'e doğrudan hak kazanılmasına izin vermez , gerekli süreleri elde eden yüzücüler arasında karar vermek için ulusal düzeyde seçimler düzenlenebilir. Bayrak yarışları için, playoff'ların ilk on iki kez Oyunlara katılmaya hak kazanır.
İlgili dalış , ferdi müsabakalarda üst oniki dalgıçlar yanı sıra üst senkronize dalış üç çift, Olimpiyat olay için onların doğrudan niteliği elde.
Melbourne Dünya Şampiyonası, yüzücülerin Pekin Olimpiyatları öncesinde kendilerini ölçmelerine izin verdi . Böylece, senkronize yüzmede Rusya , dalışta Çin ve havuz yarışında Amerika Birleşik Devletleri , Avustralya havuzlarına büyük ölçüde hakim oldu. Senkronize yüzmede, Rus yüzücülerden sadece bir başlık kurtulur, Fransız kadın Virginie Dedieu'nun üçüncü ve son dünya şampiyonluğunu kazandığı serbest solo . Açık suda, Rus yüzücüler, 2008 yılında Olimpiyat programının bir parçası olacak bir etkinlik olan 10 km'de yer aldı . Bu arada Çinli dalgıçlar, bir sonraki Oyunlarda evlerinde gelişirken olayları ezdiler. Havzadaki yarışlarla ilgili olarak, Amerikalılar, özellikle Michael Phelps , Ryan Lochte , Kate Ziegler veya Katie Hoff'un hasadı sayesinde , büyük ölçüde bilançoların tepesinde bitiyor. Yalnızca Avustralyalı yüzücüler ( özellikle de 5 altın madalyayla ayrılan Lisbeth Lenton ) veya Fransız Kadın Laure Manaudou , ABD'nin üstünlüğüne meydan okuyabildi. Yarışma sonunda 5 madalya (2 altın ve bir dünya rekoru) ve Amerikan Phelps (7 altın madalya ve 4 dünya rekoru) ile yarışmanın en iyi yüzücüleri olarak atananlar ikincisidir.
Dalış: Senkronize Yüzme Sonuçları Su topu: Sonuçlar |
Denemeler | Altın | Gümüş | Bronz | ||
---|---|---|---|---|---|
Bireysel olaylar | |||||
1 m kadın | O Zi | Blythe Hartley | Yulia Pakhalina | ||
3 m erkek | Qin Kai | Alexandre Despatie | Dmitri Sautin | ||
10 milyon kadın | Wang xin | Chen Ruolin | Christin steuer | ||
1 milyon erkek | Luo Yutong | O chong | Christopher Sacchin | ||
3 m kadın | Guo Jingjing | Wu minxia | Tania Cagnotto | ||
10 milyon erkek | Gleb Galperin | Luxin Zhou | Yue Lin | ||
Senkronize olaylar | |||||
3m senkronize kadın |
Çin Guo Jingjing Wu Minxia |
Almanya Ditte Kotzian Heike Fischer |
Avustralya Sharleen Stratton Briony Cole |
||
10 m senkronize erkekler |
Çin Yue Lin Liang Huo |
Rusya Gleb Galperin Dmitriy Dobroskok |
Amerika Birleşik Devletleri David Boudia Thomas Finchum |
||
10 milyon senkronize kadın |
Çin Jia Tong Chen Ruolin |
Avustralya Briony Cole Melissa Wu |
Almanya Annett Gamm Nora Subschinski |
||
3m senkronize erkekler |
Çin Qin Kai Wang Feng |
Kanada Alexandre Despatie Arturo Miranda |
Almanya Tobias Schellenberg Andreas Wels |
Sıra | Ülke | Yüzücü | Puanlar |
---|---|---|---|
1 | Rusya | Natalia Ishchenko | 99.000 |
2 | ispanya | Gemma Mengual | 98.000 |
3 | Japonya | Saho Harada | 96.833 |
4 | Amerika Birleşik Devletleri | Christina jones | 95.500 |
5 | Kanada | Marie Boudreau-Gagnon | 94.667 |
6 | İtalya | Beatrice Adelizzi | 93.500 |
7 | Çin | Sun Wenyan | 92.334 |
8 | Yunanistan | Despoina Solomou | 91.334 |
9 | İsviçre | Magdalena Brunner | 90.167 |
10 | Ukrayna | Ganna Khmelnytska | 89.000 |
11 | Fransa | Apolline Dreyfuss | 88.834 |
12 | Kuzey Kore | Ok Gyong Wang | 88.500 |
Sıra | Ülke | Yüzücüler | Puanlar |
---|---|---|---|
1 | Fransa | Virginie Dedieu | 99.500 |
2 | Rusya | Natalia Ischenko | 98.500 |
3 | ispanya | Gemma Mengual | 98.000 |
4 | Japonya | Saho Harada | 96.667 |
5 | Amerika Birleşik Devletleri | Christina jones | 95.666 |
6 | Kanada | Marie Boudreau-Gagnon | 95.166 |
7 | Çin | Huang Xuechen | 93.666 |
8 | İtalya | Beatrice Adelizzi | 93.167 |
9 | Yunanistan | Evanthia makrygianni | 91.333 |
10 | İsviçre | Magdalena Brunner | 90.000 |
11 | İsrail | Anastasia Glushkov | 89.167 |
12 | Ukrayna | Ganna Khmelnytska | 89.166 |
Sıra | Ülke | Yüzücüler | Puanlar |
---|---|---|---|
1 | Rusya |
Anastasia Davydova Anastasia Ermakova |
98.833 |
2 | ispanya |
Gemma Mengual Paola Tirados |
97.500 |
3 | Japonya |
Saho Harada Emiko Suzuki |
97.167 |
Sıra | Ülke | Yüzücüler | Puanlar |
---|---|---|---|
1 | Rusya |
Anastasia Davydova Anastasia Ermakova |
99.333 |
2 | ispanya |
Gemma Mengual Paola Tirados |
97.667 |
3 | Japonya |
Ayako Matsumura Emiko Suzuki |
97.333 |
Sıra | Ülke | Puanlar | |
---|---|---|---|
1 | Rusya | 99.000 | Maria Gromova , Natalia Ischenko , Elvira Khasyanova , Olga Kuzhela , Anna Nasekina , Elena Ovtchinnikova , Svetlana Romashina , Anna Shorina |
2 | Japonya | 97.833 | Naoko Kawashima , Chisa Kobayashi , Hiromi Kobayashi , Erika Komura , Ayako Matsumura , Emiko Suzuki , Erina Suzuki , Masako Tachibana |
3 | ispanya | 97.167 | Alba Cabello , Ona Carbonell , Andrea Fuentes , Tina Fuentes , Gemma Mengual , Gisela Morón , Irina Rodriguez , Paola Tirados |
Sıra | Ülke | Puanlar | |
---|---|---|---|
1 | Rusya | 99.000 | Maria Gromova , Natalia Ischenko , Elvira Khasyanova , Olga Kuzhela , Anna Nasekina , Elena Ovtchinnikova , Svetlana Romashina , Anna Shorina |
2 | ispanya | 98.500 | Andrea Fuentes , Tina Fuentes , Thais Henriquez , Gemma Mengual , Gisela Morón , Irina Rodriguez , Paola Tirados , Cristina Violan |
3 | Japonya | 97.334 | Saho Harada , Naoko Kawashima , Hiromi Kobayashi , Erika Komura , Takako Konishi , Ayako Matsumura , Emiko Suzuki , Masako Tachibana |
Sıra | Ülke | Puanlar | |
---|---|---|---|
1 | Rusya | 99.000 | Anastasia Davydova , Anastasia Ermakova , Maria Gromova , Natalia Ischenko , Elvira Khasyanova , Olga Kuzhela , Anna Nasekina , Elena Ovchinnikova , Svetlana Romashina , Anna Shorina |
2 | Japonya | 97.833 | Ai Aoki , Saho Harada , Naoko Kawashima , Hiromi Kobayashi , Erika Komura , Takako Konishi , Ayako Matsumura , Emiko Suzuki , Erina Suzuki , Masako Tachibana |
3 | Amerika Birleşik Devletleri | 96.500 | Brooke Abel , Janet Culp , Katherine Hooven , Christina Jones , Rebekah Kim , Meghan Kinney , Andrea Nott , Annabelle Orme , Jillian Penner , Kimberly Probst |
Sıra | Takım |
---|---|
1 | Hırvatistan |
2 | Macaristan |
3 | ispanya |
Sıra | Takım |
---|---|
1 | Amerika Birleşik Devletleri |
2 | Avustralya |
3 | Rusya |
Denemeler | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
KADIN | |||
5 km |
Larisa Ilchenko ( RUS ) 1 sa 0 dk 41 sn 3 |
Ekaterina Seliverstova ( RUS ) 1 sa 0 dk 43 sn 6 |
Kate Brookes-Peterson ( AUS ) 1 sa 0 dk 47 sn 6 |
10 km |
Larisa Ilchenko ( RUS ) 2 sa 3 dk 57 sn 9 |
Cassandra Patten ( GBR ) 2 sa 03 dk 58 sn 9 |
Kate Brookes-Peterson ( AUS ) 2 sa 3 dk 59 sn 5 |
Antalya 25 km |
Britta Kamrau ( GER ) 5 sa 37 dk 11 sn 66 |
Kalyn Keller ( USA ) 5 sa 39 dk 39 sn 62 |
Ksenia Popova ( RUS ) 5 sa 39 dk 51 sn 51 |
Erkekler | |||
5 km |
Thomas Lurz ( GER ) 56 dk 49 sn 6 |
Evgeny Drattsev ( RUS ) 56 dk 50 sn 7 |
Spyrídon Yanniótis ( GRE ) 56 dk 56 sn 6 |
10 km |
Vladimir Dyatchin ( RUS ) 1 sa 55 dk 32 sn 5 |
Thomas Lurz ( GER ) 1 sa 55 dk 32 sn 5 |
Evgeny Drattsev ( RUS ) 1 sa 55 dk 47 sn 3 |
Antalya 25 km |
Yury Kudinov ( RUS ) 5 sa 16 dk 45 sn 55 |
Marco Formentini ( ITA ) 5 sa 18 dk 36 sn 80 |
Mohamed Monir ( EGY ) 5 sa 19 dk 23 sn 23 |
Denemeler | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
Serbest yüzmek | |||
50 m |
Lenton ( AUS ) 24 saniye 53 |
Therese Alshammar ( SWE ) 24 s 62 |
Marleen Veldhuis ( NED ) 24 sn 70 |
100 m |
Lenton ( AUS ) 53 s 40 (RC) |
Marleen Veldhuis ( NED ) 53 sn 70 |
Steffen ( GER ) 53 sn 74 |
200 m |
Laure Manaudou ( FRA ) 1 dk 55 sn 52 (RM, RC) |
Annika Lurz ( GER ) 1 dk 55 sn 68 |
Federica Pellegrini ( ITA ) 1 dk 56 sn 97 |
400 m |
Ödül Manaudou ( FRA ) 4 dk 2 sn 61 (RC) |
Otylia jędrzejczak ( POL ) 4 dakika 4 saniye 23 |
Shibata ( JPN ) 4 dakika 5 saniye 19 |
800 m |
Kate Ziegler ( ABD ) 8 dakika 18 saniye 52 (RC) |
Manaudou ( FRA ) 8 dakika 18 saniye 80 |
Hayley Peirsol ( ABD ) 8 dk 26 sn 41 |
1.500 m |
Kate Ziegler ( ABD ) 15 dk 53 sn 05 (RC) |
Rigamonti ( SUI ) 15 dk 55 sn 38 ( Listeye Yeniden Girdi ) |
Shibata ( JPN ) 15 dk 58 sn 55 |
Geri | |||
50 m |
Leila Vaziri ( ABD ) 28 s 16 (RM, RC) |
Aleksandra Gerasimenya ( BLR ) 28 s 46 |
Taliyah Zimmer ( AUS ) 28 s 50 |
100 m |
Natalie Coughlin ( ABD ) 59 s 44 (RM, RC) |
Laure Manaudou ( FRA ) 59 s 87 ( Listeye Yeniden Girdi ) |
Reiko Nakamura ( JPN ) 1 dak 0 s 40 |
200 m |
Margaret Hoelzer ( ABD ) 2 dakika 7 saniye 16 (RC) |
Kirsty Coventry ( MIZ ) 2 dakika 7 saniye 54 |
Reiko Nakamura ( JPN ) 2 dakika 8 saniye 54 |
Kurbağalama | |||
50 m |
Jessica Hardy ( ABD ) 30 sn 63 |
Leisel Jones ( AUS ) 30 sn 70 |
Tara Kirk ( ABD ) 31 sn 05 |
100 m |
Leisel Jones ( AUS ) 1 dakika 5 saniye 72 (RC) |
Tara Kirk ( ABD ) 1 dk 6 sn 34 |
Anna Khlistunova ( UKR ) 1 dk 7 sn 27 |
200 m |
Leisel Jones ( AUS ) 2 dk 21 sn 84 |
Balfour ( GBR ) Megan Jendrick ( ABD ) 2 dk 25 sn 94 |
- |
Kelebek | |||
50 m |
Therese Alshammar ( SWE ) 25 s 91 |
Danni Miatke ( AUS ) 26 s 05 |
Inge Dekker ( NED ) 26 sn 11 |
100 m |
Lenton ( AUS ) 57 s 15 (RC) |
Schipper ( AUS ) 57 s 24 |
Natalie Coughlin ( ABD ) 57 s 34 |
200 m |
Schipper ( AUS ) 2 dk 6 sn 39 |
Kim Vandenberg ( ABD ) 2 dk 6 sn 71 |
Otylia jędrzejczak ( POL ) 2 dk 6 sn 90 |
Dört vuruş | |||
200 m |
Katie Hoff ( ABD ) 2 dakika 10 saniye 13 (RC) |
Kirsty Coventry ( MIZ ) 2 dakika 10 saniye 76 |
Stephanie Pirinç ( AUS ) 2 dk 11 sn 42 |
400 m |
Katie Hoff ( ABD ) 4 dk 32 sn 89 (RM, RC) |
Yana Martynova ( RUS ) 4 dk 40 sn 14 |
Stephanie Pirinç ( AUS ) 4 dakika 41 saniye 19 |
Röle | |||
4 × 100 m serbest |
Avustralya Libby Lenton Melanie Schlanger Shayne Reese Jodie Henry 3 dk 35 sn 48 (RC) |
Amerika Birleşik Devletleri Natalie Coughlin Lacey Nymeyer Amanda Weir Kara Lynn Joyce 3 dak 35 s 68 |
Hollanda Inge Dekker Ranomi Kromowidjojo Femke Heemskerk Marleen Veldhuis 3 dak 36 s 81 |
4 × 200 m serbest |
Amerika Birleşik Devletleri Natalie Coughlin Dana Vollmer Lacey Nymeyer Hoff 7 dak 50 s 09(RM, RC) |
Almanya Meike Freitag Britta Steffen Petra Dallmann Annika Lurz 7 dak 53 s 82 |
Fransa Alena Popchanka Sophie Huber Aurore Mongel Laure Manaudou 7 dak 55 s 96 |
4 × 100 m karışık |
Avustralya Emily Seebohm Leisel Jones Schipper Lenton 3 dk 55 sn 74 (RM, RC) Tarnee White |
Amerika Birleşik Devletleri Natalie Coughlin Tara Kirk Rachel Komisarz Lacey Nymeyer 3 dak 58 s 31 |
Çin Xutian Longzi Luo Nan Zhou Yafei Xu Yanwei 4 dk 1 sn 97 |
Denemeler | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
Serbest yüzmek | |||
50 m |
Benjamin Wildman-Tobriner ( ABD ) 21 sn 88 |
Cullen Jones ( ABD ) 21 s 94 |
Stefan Nystrand ( SWE ) 21 s 97 |
100 m |
Brent Hayden ( CAN ) Filippo Magnini ( ITA ) 48 sn 43 |
- |
Eamon Sullivan ( AUS ) 48 s 47 |
200 m |
Michael Phelps ( ABD ) 1 dk 43 sn 86 (RM, RC) |
Pieter van den Hoogenband ( NED ) 1 dk 46 sn 28 |
Park Tae-hwan ( KOR ) 1 dk 46 sn 73 |
400 m |
Park Tae-hwan ( KOR ) 3 dakika 44 saniye 30 |
Hackett ( AUS ) 3 dakika 45 saniye 43 |
Yuriy Prilukov ( RUS ) 3 dk 45 sn 47 |
800 m |
Przemysław Stańczyk ( POL ) 7 dk 47 sn 91 |
Craig Stevens ( AUS ) 7 dakika 48 saniye 67 |
Federico Colbertaldo ( ITA ) 7 dk 49 sn 98 |
1.500 m |
Mateusz Sawrymowicz ( POL ) 14 dk 45 sn 94 |
Yuriy Prilukov ( RUS ) 14 dk 47 sn 29 |
David Davies ( GBR ) 14 dk 51 sn 21 |
Geri | |||
50 m |
Gerhard Zandberg ( RSA ) 24 s 98 |
Thomas Rupprath ( GER ) 25 sn 20 |
Liam Tancock ( GBR ) 25 s 23 |
100 m |
Aaron Peirsol ( ABD ) 52 s 98 (RM, RC) |
Ryan Lochte ( ABD ) 53 sn 50 |
Liam Tancock ( GBR ) 53 sn 61 |
200 m |
Ryan Lochte ( ABD ) 1 dk 54 sn 32 (RM, RC) |
Peirsol ( ABD ) 1 dk 54 sn 80 |
Markus Rogan ( OTOMATİK ) 1 dk 56 sn 02 |
Kurbağalama | |||
50 m |
Oleh Lisohor ( UKR ) 27 sn 66 |
Brendan Hansen ( ABD ) 27 sn 69 |
Cameron van der Burgh ( RSA ) 27 s 88 |
100 m |
Brendan Hansen ( ABD ) 59 s 80 |
Kosuke Kitajima ( JPN ) 59 s 96 |
Brenton Rickard ( AUS ) 1 dak. 0 s 58 |
200 m |
Kosuke Kitajima ( JPN ) 2 dakika 9 saniye 80 |
Brenton Rickard ( AUS ) 2 dakika 10 saniye 99 |
Loris Facci ( ITA ) 2 dk 11 sn 03 |
Kelebek | |||
50 m |
Schoeman ( RSA ) 23 sn 18 |
Ian Crocker ( ABD ) 24 sn 47 |
Jakob Andkjær ( DEN ) 24 s 56 |
100 m |
Michael Phelps ( ABD ) 50 sn 77 |
Ian Crocker ( ABD ) 50 sn 82 |
Albert Subirats ( VEN ) 51 s 82 |
200 m |
Michael Phelps ( ABD ) 1 dk 52 sn 09 (RM, RC) |
Wu Peng ( CHN ) 1 dakika 55 saniye 13 |
Nikolay Skvortsov ( RUS ) 1 dk 55 sn 22 |
Dört vuruş | |||
200 m |
Michael Phelps ( ABD ) 1 dk 54 sn 98 (RM, RC) |
Lochte ( ABD ) 1 dk 56 sn 19 |
László Cseh ( HUN ) 1 dk 56 sn 92 |
400 m |
Michael Phelps ( ABD ) 4 dk 6 sn 22 (RM, RC) |
Lochte ( ABD ) 4 dk 9 sn 74 |
Luca Marin ( ITA ) 4 dk 9 sn 88 |
Röle | |||
4 × 100 m serbest |
Birleşik Devletler Michael Phelps Neil Walker Cullen Jones Jason Lezak 3 dk 12 sn 72(RC) |
İtalya Massimiliano Rosolino Alessandro Calvi Christian Galenda Filippo Magnini 3 dk 14 sn 04 ( Listeye Yeniden Girdi ) |
Fransa Fabien Gilot Frédérick Bousquet Julien Sicot Alain Bernard 3 dk 14 sn 68 |
4 × 200 m serbest |
Birleşik Devletler Michael Phelps Ryan Lochte Klete Keller Peter Vanderkaay 7 dak 3 s 24(RM, RC) |
Avustralya Patrick Murphy Andrew Mewing Grant Brits Kenrick Monk 7 dakika 10 sn 05 |
Kanadalı Brian Johns Brent Hayden Rick Say Andrew Hurd 7 dakika 10 saniye 70 |
4 × 100 m karışık |
Avustralya Matt Welsh Brenton Rickard Andrew Lauterstein Eamon Sullivan 3 dak 34 s 93 |
Japonya Tomomi Morita Kosuke Kitajima Takashi Yamamoto Daisuke Hosokawa 3 dakika 35 saniye 16 Masafumi yamaguchi |
Rusya Arkady Vyatchanin Dmitry Komornikov Nikolay Skvortsov Evgeny Lagunov 3 dak 35 s 51 Roman Sludnov |
Meydan | Ülke | Toplam | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Amerika Birleşik Devletleri | 21 | 14 | 5 | 40 |
2 | Rusya | 11 | 6 | 8 | 25 |
3 | Avustralya | 9 | 9 | 8 | 26 |
4 | Çin | 9 | 5 | 2 | 16 |
5 | Fransa | 3 | 2 | 2 | 7 |
6 | Almanya | 2 | 5 | 4 | 11 |
7 | Polonya | 2 | 1 | 1 | 4 |
8 | Güney Afrika | 2 | 0 | 1 | 3 |
9 | Japonya | 1 | 4 | 8 | 13 |
10 | Kanada | 1 | 3 | 1 | 5 |
11 | İtalya | 1 | 2 | 6 | 9 |
12 | İsveç | 1 | 1 | 1 | 3 |
13 | Güney Kore | 1 | 0 | 1 | 2 |
- | Ukrayna | 1 | 0 | 1 | 2 |
15 | Hırvatistan | 1 | 0 | 0 | 1 |
16 | ispanya | 0 | 4 | 3 | 7 |
17 | Hollanda | 0 | 2 | 3 | 5 |
- | İngiltere | 0 | 2 | 3 | 5 |
19 | Zimbabve | 0 | 2 | 0 | 2 |
20 | Macaristan | 0 | 1 | 1 | 2 |
21 | Belarus | 0 | 1 | 0 | 1 |
- | İsviçre | 0 | 1 | 0 | 1 |
23 | Avusturya | 0 | 0 | 1 | 1 |
- | Danimarka | 0 | 0 | 1 | 1 |
- | Mısır | 0 | 0 | 1 | 1 |
- | Yunanistan | 0 | 0 | 1 | 1 |
- | Venezuela | 0 | 0 | 1 | 1 |
- | 66 | 65 | 64 | 195 |