Samuel-Johnson Ödülü
Samuel-Johnson Ödülü
|
|
Layık görülmek
|
30.000 £
|
---|
Organizatör
|
BBC
|
---|
Oluşturulma tarihi
|
1999
|
---|
Samuel Johnson Ödülü ödüllendirir yazıları yayınlanan İngiliz dili . 1999 yılında anonim bir bağışla kurulan BBC tarafından yönetilmektedir . Her kazanan 30.000 £ ve her finalist 2.500 £ alır .
Bu edebiyat ödülü , adını Samuel Johnson'a borçludur .
2015
Ödül , Steve Silberman'ın nörolojik çeşitliliği savunan bir otizm makalesi olan NeuroTribes'e gidiyor .
Finalistler:
-
Jonathan Bate , Ted Hughes : Yetkisiz Yaşam , yetkisiz biyografi,
-
Robert Macfarlane , Simgeler , dil ve manzaralar arasındaki bağlantılar üzerine,
-
Emma Sky , Çözülme .
2014
Mabel için Helen Macdonald ( H, Hawk içindir ), bir insan, bir yırtıcı kuş ve yas tutmanın kederi arasındaki ilişkinin lirik bir açıklaması
Finalistler:
-
John Campbell , Roy Jenkins; Bir Biyografi , İngiliz politikacı Roy Jenkins'in biyografisi
-
Marion Coutts , Buzdağı: Bir Anı
-
Greg Grandin , Zorunluluk İmparatorluğu: Yeni Dünyada Kölelik, Özgürlük ve Aldatma
-
Alison Light , Common People: The History of an English Family
-
Caroline Moorehead , Sırlar Köyü: Vichy Fransa'da Nazilere Meydan Okumak
2013
İtalyan yazar Gabriele D'Annunzio'nun biyografisi The Pike için Lucy Hughes-Hallett .
Finalistler:
-
David Crane , Empires of the Dead: One Man's Vision, Birinci Dünya Savaşı'nın Dünya Mezarlarının Yaratılmasına Nasıl Yol Açtı?
-
William Dalrymple , Bir Kralın Dönüşü: Afganistan Savaşı
-
Dave Goulson , Masalda Bir İğne
-
Charlotte Higgins , Under Another Sky
-
Charles Moore , Margaret Thatcher: Yetkili Biyografi
2012
Into the Silence: The Great War, Mallory and the Conquest of Everest için Wade Davis
Finalistler:
-
Katherine Boo : Annawadi: Mumbai Gecekondu'nda Yaşam, Ölüm ve Umut
-
Robert Macfarlane : Eski Yollar: Yaya Yolculuk
-
Steven Pinker : Doğamızın Daha İyi Melekleri: Şiddet ve İnsanlık Tarihi
-
Paul Preston : İspanyol Holokostu: Yirminci Yüzyıl İspanya'sında Engizisyon ve İmha
-
Sue Prideaux : Strindberg: Bir Hayat
2011
Mao'nun Büyük Kıtlığı için Frank Dikötter .
Finalistler:
-
Andrew Graham-Dixon : Caravaggio: Kutsal ve Kafir Bir Hayat ( Caravaggio'nun biyografisi )
-
Maya Jasanoff : Özgürlüğün Sürgünleri: Devrimci Dünyada Amerikalı Sadıklar
-
Matt Ridley : Rasyonel İyimser: Refah Nasıl Evrimleşir?
-
Jonathan Steinberg : Bismarck: A Life ( Otto von Bismarck'ın biyografisi )
-
John Stubbs : Reprobates: The Cavaliers of the English Civil War
2009
Leviathan için Philip Hoare
Finalistler:
-
Liaquat Ahamed : Lords of Finance
-
Ben Goldacre : Kötü Bilim
-
David Grann : Z'nin Kayıp Şehri
-
Richard Holmes : Mucize Çağı: Romantik Nesil Bilimin Güzelliğini ve Dehşetini Nasıl Keşfetti
-
Manjit Kumar : Kuantum: Einstein, Bohr ve Gerçekliğin Doğası Hakkındaki Büyük Tartışma
2008
Bay Hangisi veya Road Hill House'daki Cinayetle İlgili Şüpheler için Kate Summerscale
Finalistler:
-
Tim Butcher : Blood River: Afrika'nın Kırık Kalbine Yolculuk
-
Mark Cocker : Karga Ülkesi
-
Orlando Figes : The Whisperers
-
Patrick French : Dünya Nedir: VS Naipaul'un Yetkili Biyografisi
-
Alex Ross : Gerisi Gürültü
2007
Rajiv Chandrasekaran Emerald City'de İmparatorluk Yaşamı için : Irak'ın Yeşil Bölgesi İçinde
Finalistler:
-
Ian Buruma : Amsterdam'da Cinayet
-
Peter Hennessey : Çok İyi Olmak: 1950'lerde İngiltere
-
Georgina Howell : Çölün Kızı
-
Dominic Streatfeild : Beyin Yıkama
-
Adrian Tinniswood : Verney'ler
2006
1599 için James S. Shapiro : William Shakespeare'in Yaşamında Bir Yıl
Finalistler:
2005
Ateşli Bir Fil için Jonathan Coe : BS Johnson'ın Hikayesi
Finalistler:
-
Alexander Masters Stuart: Geriye Doğru Bir Yaşam
-
Suketu Mehta Maximum Şehri
-
Orhan Pamuk İstanbul
-
Hilary Spurling Matisse Usta
-
Sarah Wise The Italian Boy: Cinayet ve Mezar Soygunu, 1830'ların Londra'sında
2004
Stasiland için Anna Funder
Finalistler:
2003
Pushkin için TJ Binyon
Finalistler:
2002
Barış Güçleri için Margaret MacMillan : 1919 Paris Barış Konferansı ve Savaşı Bitirme Girişimi
Finalistler:
-
Eamon Duffy , Morebath'ın Sesleri
-
William Fiennes, yazar , Kar Kazları
-
Richard Hamblyn , Bulutların İcadı: Amatör Bir Meteorolog Göklerin Dilini Nasıl Yarattı ?
-
Roy Jenkins , Churchill: Bir Biyografi
-
Brendan Simms , Unfinest Hour: Britain and the Destruction of Bosnia
2001
Üçüncü Reich için Michael Burleigh
Finalistler:
2000
Berlioz için David Cairns : 2. Cilt
Finalistler:
-
Tony Hawks , Teniste Moldovalılarla Oynamak
-
Brenda Maddox , Yeats'in Hayaletleri
-
Matt Ridley , Genom
-
William Shawcross , Bizi Kötülükten Kurtarın
-
Francis Wheen , Karl Marx
1999
Stalingrad için Antony Beevor
Finalistler:
Kaynak
Ayrıca görün
Referans
-
(en-GB) Alison Flood , " Otizmin 'Umutlu' çalışması, 2015 Samuel Johnson ödülünü kazandı " , The Guardian ,Kasım 2, 2015( ISSN 0261-3077 , çevrimiçi olarak okundu , 12 Ocak 2017'de başvuruldu )
-
(in) " Mao'nun Büyük Kıtlık Samuel Johnson Ödülü kazanır " üzerine, BBC News (erişilen 8 Temmuz 2011 tarihinde )
İç bağlantılar
Dış bağlantılar