Satranç Kronolojisi - 1990 Yılı
Kronolojiler
Yıl: 1987 1988 1989 tarihli 1990 1991 1992 1993 tarihli Yıllar: 1960 1970 1980 1990 2000 2010 tarihinden 2020 Yüzyıllar: XIX inci yüzyıl XX inci yüzyıl XXI inci yüzyıl Millennium: I st milenyum II inci bin III inci milenyum |
Afrika
Güney Afrika , Cezayir , Angola , Benin , Botsvana , Burkina Faso , Burundi , Kamerun , Yeşil Burun , Orta Afrika Cumhuriyeti , Komorlar , Kongo Cumhuriyeti , Kongo Demokratik Cumhuriyeti , Fildişi Sahili , Cibuti , Mısır , Eritre , Etiyopya , Gabon , Gambiya , Gana , Gine , Gine-Bissau , Ekvator Ginesi , Kenya , Lesotho , Liberya , Libya , Madagaskar , Malavi , Mali , Moritanya , Mauritius , Fas , Mozambik , Namibya , Nijer , Nijerya , Uganda , Ruanda , Sao Tome ve -İlke , Senegal , Seyşeller , Sierra Leone , Somali , Sudan , Güney Sudan , Svaziland , Tanzanya , Çad , Togo , Tunus , Zambiya ve Zimbabve AmerikaAntigua ve Barbuda , Arjantin , Bahamalar , Barbados , Belize , Bolivya , Brezilya , Kanada ( Alberta , British Columbia , Manitoba , Nova Scotia , New Brunswick , Ontario , Quebec , Saskatchewan , Newfoundland and Labrador , Northwest Territories and Yukon ) , Şili , Kolombiya , Kosta Rika , Küba , Dominik Cumhuriyeti , Dominika , Ekvador , Amerika Birleşik Devletleri , Grenada , Guatemala , Guyana , Haiti , Honduras , Jamaika , Meksika , Nikaragua , Panama , Paraguay , Peru , Saint Kitts ve Nevis , Saint Vincent ve Grenadinler , Antigua ve Barbuda , Salvador , Surinam , Trinidad ve Tobago , Uruguay ve Venezuela AsyaAfganistan , Suudi Arabistan , Ermenistan , Azerbaycan , Bahreyn , Bangladeş , Butan , Burma , Brunei , Kamboçya , Çin , Kıbrıs , Kuzey Kore , Güney Kore , Birleşik Arap Emirlikleri , Gürcistan , Hindistan , Endonezya , Irak , İran , İsrail , Japonya , Ürdün , Kazakistan , Kırgızistan , Kuveyt , Laos , Lübnan , Malezya , Maldivler , Moğolistan , Nepal , Umman , Özbekistan , Pakistan , Filipinler , Katar , Rusya , Singapur , Sri Lanka , Suriye , Tacikistan , Tayland , Doğu Timor , Türkmenistan , Türkiye , Vietnam ve Yemen AvrupaAlmanya , Arnavutluk , Andora , Ermenistan , Avusturya , Azerbaycan , Belçika , Beyaz Rusya , Bosna Hersek , Bulgaristan , Kıbrıs , Hırvatistan , Danimarka , İspanya , Estonya , Finlandiya , Fransa ( Bretanya ve Lorraine ) , Gürcistan , Yunanistan , Macaristan , İrlanda , İzlanda , İtalya , Kazakistan , Letonya , Lihtenştayn , Litvanya , Lüksemburg , Makedonya , Malta , Moldova , Monako , Karadağ , Norveç , Hollanda , Polonya , Portekiz , Romanya , Birleşik Krallık () , Rusya , San Marino , Sırbistan , Slovakya , Slovenya , İsveç , İsviçre , Çek Cumhuriyeti , Türkiye , Ukrayna ve Vatikan OkyanusyaAvustralya , Mikronezya Federal Devletleri , Fiji , Solomon , Kiribati , Marshall Adaları , Endonezya , Nauru , Yeni Zelanda , Palau , Papua Yeni Gine , Samoa , Doğu Timor , Tonga , Tuvalu ve Vanuatu |
Uzay • Mimarlık • Sanat • Uzay • Otomotiv • Comics • Demiryolları • Sinema • Disney • Sağ • Satranç • Ekonomi • Fantezi • Futbol • Bilgisayar • Oyun • Video oyun • Edebiyat • Popüler Müzik • Klasik • Para • Parklar faaliyetleri • Fotoğraf • Felsefe • Radyo • Sağlık ve tıp • Bilim • Bilim kurgu • Sosyoloji • Spor • Televizyon • Terörizm • Tiyatro |
Roman · Çin · Miladi · İbranice · Hindu · Hicri · Fars · Cumhuriyetçi |
Başarısızlık yılları : 1987-1988-1989-1990-1991-1992-1993 | |
Satranç on yılları : 1960-1970-1980- 1990 -2000-2010-2020 |
Dünya şampiyonası gerçekleşir New York ve Lyon dan8 Ekim -de 31 Aralık 1990arasında Garry Kasparov , şampiyon ve Anatoli Karpov . Kasparov unvanını 12,5 - 11,5 (+4 -3 = 17) puanla koruyor. 2000 yılına kadar dünya şampiyonu olma hedefini, ulaşacağı bir hedef olarak ilan etti .
“ Olimpiyatlar ” take place Novi Sad . 107 ülke yarışıyor. Altın madalyayı Sovyetler Birliği (39 puan), gümüş Amerika Birleşik Devletleri (35 buçuk puan) ve bronz madalya (ayrıca 35.5) kazandı.
Kadınlar için, Macaristan kravat kırmada Sovyetler Birliği'nin (her ikisi de 35 puan) ve Çin'in (29 puan) önünde galip geldi.
Bölgeler arası turnuva ilk kez İsviçre sistemi altında gerçekleşiyor . Manila'da düzenleniyor ve Sovyetler Boris Gelfand ve Vasily Ivanchuk tarafından Viswanathan Anand (Hindistan), Nigel Short (İngiltere) 'nin önünde 13 üzerinden 9 puanla kazanıldı (8.5 / 13). 13 üzerinden 8 puan alan Gyula Sax (Macaristan), Viktor Kortchnoï (İsviçre), Robert Hübner (FRG), Predrag Nikolic (Yugoslavya) ve Leonid Yugoslavya , Sergey Dolmatov ve Alexey Dreev (üç SSCB) adayların turnuvası .
In Santiago de Chile , İlia Gourevitch (ABD) kazanır Dünya Gençler Şampiyonası . Kadın şampiyonu, üst üste ikinci yıl Sovyet Ketino Kachiani tarafından kazanıldı .
Reggio Emilia ( kategori 16 , Elo ortalaması = 2.629), Jaan Ehlvest (2.620) tarafından 7,5 puan / 10 ile Vasily Ivanchuk (2.660) 6.5 / 10 ve Anatoli Karpov (2.755) 6 / 10'un önünde kazanıldı .
Hastings'i (kategori 14, ortalama = 2.586) 8,5 puan / 14 ile Sergey Dolmatov (2.610) kazandı .
Wijk aan Zee'yi (kategori 13, ortalama = 2.567) 8 puan / 13 ile John Nunn (2.600) kazandı .
Linares (kategori 16, ortalama = 2.628) Garry Kasparov (2.800) tarafından 8 puan / 11 ile Boris Gelfand (2.615) 7.5 / 11 ve Valery Salov (2.645) 7 / 11'in önünde kazanıldı .
Dortmund'u (kategori 13, ortalama = 2.554) 9 puan / 11 ile Alexander Tchernine (2.600) kazandı .
Münih'i (kategori 13, ortalama = 2.567) 7 puan / 11 ile Alexander Beliavski (2.640) kazandı .
Haninge'yi (kategori 14, ortalama = 2.580), Jaan Ehlvest (2.620) 7.5 / 11 ve Anatoli Karpov (2.730) 7.5 / 11'in önünde 8.5 puan / 11 ile Yasser Seirawan (2.595) kazandı .
Moskova Açık GMA'da (GMA Dünya Kupası için eleme) hak kazanın:
1-5 Jonathan Speelman , Michael Gurevich , Alexander Khalifman , Zurab Azmaiparashvili ve Yevgueni Bareïev 7/11; 6-11 Alexander Beliavsky , Lajos Portisch , Firmian'dan Nick ve Murray Chandler 6.5 / 11; Yasser Seirawan , Predrag Nikolić ve Kiril Georgiev 6/11.
Boris Gelfand ( 6.5 / 11 ile 8 e ), Vasily Ivanchuk ( 6.5 / 11 ile 9 e ) ve lev polugaevsky ( 6.5 / 11 ile 12 e ), aynı milliyetten 5'ten fazla oyuncunun elenmesini engelleyen düzenleme nedeniyle kaldırıldı (Gourevich, Khalifman, Azmaiparaschvili, Bareev, Beliavsky, Gelfand ve Ivanchuk o sırada Sovyet uyrukluydu).
Debrecen'i (kategori 13, ortalama = 2.551) Oleg Romanichine (2.525) 6.5 puan / 11 ile kazandı .
Biel (kategori 14), Anatoli Karpov tarafından 9,5 puan Ulf Andersson 8 puan önünde kazanıldı .
1 st | Garry Kasparov | 2.800 |
2 nd | Anatoly Karpov | 2.730 |
3 rd | Jan Timman | 2.680 |
4 th | Vasily Ivanchuk | 2.665 |
5 inci | Mikhail Gurevich | 2.645 |
6 th | Valery salov | 2.645 |
7 inci | Alexander Beliavsky | 2.640 |
8 inci | Nigel Short | 2.635 |
9 th | Ulf Andersson | 2.630 |
10 inci | Viktor Kortchnoy | 2.625 |
1 st | ||
2 nd | ||
3 rd |