56 inci Akademi Ödülleri
56 inci töreni Akademi Ödülleri Pazartesi günü gerçekleşti9 Nisan 1984En 6.00'da gelen Dorothy Chandler Pavilion at İlçe Müzik Merkezi'nde de Los Angeles , California .
Tören
Törende 22 kategoride 1983'ün en iyi filmleri ödüllendirildi . 3 saat 42 dakika sürdü ve ABC'de canlı yayınlandı .
Teknik ekip
Gösteri
Ödüller
Kazananlar, her kategoride ilk sırada ve kalın olarak listelenmiştir.
En iyi film
( Frank Capra tarafından ödüllendirildi )
En iyi yönetmen
( Richard Attenborough tarafından sunulmuştur )
-
Tender Passions için James L. Brooks
En iyi aktör
( Sylvester Stallone ve Dolly Parton tarafından sunulmuştur )
En iyi kadın oyuncu
( Rock Hudson ve Liza Minnelli tarafından sunulmuştur )
Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu
( Timothy Hutton ve Mary Tyler Moore tarafından sunulmuştur )
Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu
( Dyan Cannon ve Gene Hackman tarafından sunulmuştur )
En İyi Özgün Senaryo
( Mel Gibson ve Sissy Spacek tarafından sunulmuştur )
En iyi adaptasyon
(Mel Gibson ve Sissy Spacek tarafından sunulmuştur)
En İyi Yabancı Film
( John Gavin ve Jack Valenti tarafından sunulmuştur )
En iyi fotoğrafçılık
( Anthony Franciosa ve Joanna Pacuła tarafından ödüllendirildi )
En iyi sanatsal yönetmenlik (setler)
( Jane Powell ve Jennifer Beals tarafından sunulmuştur )
-
Anna Asp ve Susanne Lingheim , Fanny ve Alexandre için
- Geoffrey Kirkland, Richard Lawrence, W. Stewart Campbell, Peter R. Romero, Jim Poynter ve George R. Nelson, The Stuff of Heroes için
- Norman Reynolds, Fred Hole, James L. Schoppe ve Michael Ford for Star Wars, bölüm VI: Return of the Jedi ( Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi ), Richard Marquand
- Tendres Passions için Polly Platt, Harold Michelson, Tom Pedigo ve Anthony Mondell
- Yentl adına Roy Walker, Leslie Tomkins ve Tessa Davies
En iyi kostümler
( Tommy Tune ve Twiggy tarafından sunulmuştur )
En İyi Düzenleme
( Robert Wise tarafından sunulmuştur )
En İyi Orijinal Şarkı
( Matthew Broderick tarafından sunulmuştur )
En İyi Özgün Müzik
( Ray Bolger ve Gene Kelly tarafından sunulmuştur )
En İyi Müzikal Uyarlama
( Neil Diamond tarafından sunulmuştur )
En iyi ses
( Christie Brinkley ve Michael Keaton tarafından sunulmuştur )
-
The Fabric of Heroes için Mark Berger , Tom Scott , Randy Thom ve David MacMillan
-
Alan Splet Todd Boekelheide Randy Thom ve David Parker ,
Carol Ballard'dan Never Cry Wolf ( Never Cry Wolf ) için
- Ben Burtt, Gary Summers, Randy Thom ve Tony Dawe, Yıldız Savaşları Bölüm VI: Jedi'ın Dönüşü
- Donald O. Mitchell, Rick Kline, Kevin O'Connell ve James R. Alexander, Tendres Passions için
- Savaş Oyunları için Michael J. Kohut, Carlos DeLarios, Aaron Rochin ve Willie D. Burton
En iyi karışım
( Kevin Bacon ve Daryl Hannah tarafından sunulmuştur )
-
The Stuff of Heroes için Jay Boekelheide
- Yıldız Savaşları için Ben Burtt Bölüm VI: Jedi'ın Dönüşü
En İyi Belgesel
( Holly Palance ve Jack Palance tarafından sunulmuştur )
-
Yapımcılığını Emile Ardolino'nun üstlendiği
O Beni Dancin Gibi Hissettiriyor
-
Richard Kotuk ve Ara Chekmayan tarafından üretilen Karanlığın Çocukları
-
Bob Connolly ve Robin Anderson tarafından yapılan İlk Temas
-
Michael Bryans ve Tina Viljoen tarafından üretilen The Profession of Arms
-
Yapımcılığını Jim Klein ve Julia Reichert'in yaptığı Seeing Red
En İyi Kısa Belgesel
(Holly Palance ve Jack Palance tarafından sunulmuştur)
-
05 : 15'te Flamenko Yapımcı:Cynthia Scottve Adam Symansky
-
Dea Brokman ve Ilene Landis'in yapımcılığını üstlendiği
Ihr zent frei
-
Nükleer Gölgede: Çocuklar Bize Ne Anlatabilir? Vivienne Verdon-Roe ve Eric Thiermann tarafından üretildi
-
Arthur Dong tarafından üretilen Dikiş Kadın
-
Mekanlar: Bob Eisenhardt tarafından üretilen Paul Rudolph'un Mimarisi
En İyi Kurgusal Kısa Film
( Jane Alexander ve Michael Caine tarafından sunulmuştur )
-
Janice L. Platt tarafından üretilen
Boys and Girls
-
Ian Emes tarafından üretilen Goodie-Two-Shoes
-
Jon Bloom'un ürettiği Overnight Sensation
En iyi kısa animasyon
(Jane Alexander ve Michael Caine tarafından sunulmuştur)
-
Jimmy Picker yapımı
New York'ta Sundae
-
Mickey Mattinson'ın yapımcılığını üstlendiği Mickey'nin Noel Şarkısı
-
Sound of Sunshine - Sound of Rain yapımcılığını Eda Gödel Hallinan
Daha iyi görsel efektler
( Joan Collins ve Arnold Schwarzenegger tarafından sunulmuştur )
-
Richard Edlund, Dennis Muren, Ken Ralston ve Phil Tippett , Yıldız Savaşları Bölüm VI: Jedi'ın Dönüşü
Özel Oscarlar
Özel bir performans için Oscar
( Tommy Chong ve Cheech Marin tarafından sunulmuştur )
- Richard Edlund, Dennis Muren, Ken Ralston ve Phil Tippett için Star Wars Bölüm VI: Jedi'ın Dönüşü özel efektleri
Onursal Oscar
( Jackie Cooper ve George 'Spanky' McFarland tarafından sunulmuştur )
-
Hal Roach , sinema sanatına yaptığı eşsiz başarılı katkılardan ötürü
Jean Herschzolt İnsani Yardım Ödülü
( Frank Sinatra tarafından sunulmuştur )
Bilimsel ve Teknik Oskarlar
Bilimsel ve Teknik Oscar ödülleri 31 Mart Los Angeles'taki Beverly Hilton Oteli'ndeki Büyük Balo Salonu'nda.
Akademi Liyakat Ödülü
( Cary Grant tarafından sunulmuştur )
- Kurt Larche (OSRAM GmbH) deşarjı olmayan bir ksenon lambanın araştırılması ve geliştirilmesi için
Bilim ve Mühendislik Tamamlama Ödülü
( Roger Moore tarafından ödüllendirildi )
- Özel efektler için mavi ekran izleme sürecinin üretimi ve geliştirilmesi için Jonathan Erland ve Roger Dorney (Apogee, Inc.)
- Gunnar P.Michelson, bir projektör için elektronik yüksek hızlı valf geliştirme ve üretimi için
- Doğrudan kontrast kontrol kamerası konsepti ve üretimi için Gerry Turpin (Lightflex International Ltd.)
Teknik tamamlama ödülü
( Joan Collins ve Arnold Schwarzenegger tarafından sunulmuştur )
- Film müziklerinin yeniden üretimi için dört yollu bir stereo sisteminin geliştirilmesi ve geliştirilmesi için Jack Cashin (Ultra-Stereo Labs, Inc.)
- Elizabeth D. De La Mare (De La Mare Mühendisliği), Glenn W. De La Mare tarafından geliştirilen özel piroteknik etkilerin ilerici gelişimi ve sürekli araştırması için
- Laboratuvarda filmlerin gümüş kazanımı için kullanılan bir otomatın geliştirilmesi ve geliştirilmesi için David J. Degenkolb
- Douglas Fries, John Lacey ve Michael Sicrist özel efektler için 35 mm SLR fotoğraf makinesinin geliştirilmesi için
- William G. Krokaugger (Mole-Richardson Company) taşınabilir ışık kontrol konsolu üretimi için
- Charles L. Watson, Larry L. Langrehr ve John H. Steiner BHP'nin geliştirilmesi için
Gordon E. Sawyer Ödülü
( Shirley Temple tarafından sunulmuştur )
İstatistik
Ödüller
Beş Oscar
Dört Oscar
- Fanny ve Alexandre
- Kahramanların Bezi
İki Oscar
Bir Oscar
- Tüm tehlikelerin yılı
- Flaş dans
- Yentl
- Yıldız Savaşları Bölüm VI: Jedi'ın Dönüşü
Randevular
On bir aday
Sekiz aday
Altı aday
Beş adaylık
- Şifonyer
- İhale mutluluk
- Silkwood Gizemi
- Yentl
Dört aday
- Marjorie
- Flaş dans
- Yıldız Savaşları Bölüm VI: Jedi'ın Dönüşü
Üç adaylık
- Önce arkadaşlar
- Rita'nın Eğitimi
- Savaş oyunları
İki aday
- Reuben, Reuben veya Sanatçının Hayatı
- Zelig
Randevu