Spor | Basketbol |
---|---|
Organizatör(ler) | FIBA Avrupa |
Sürümler | XXXVI inci Avrupa Şampiyonası |
Yerler) | Polonya |
Tarihli | 7-20 Eylül 2009 |
Katılımcılar | 16 takım |
Siteler) | 7 ( Gdansk , Poznan , Varşova , Wrocław , Bydgoszcz , Łódź , Katowice ) |
Resmi internet sitesi | eurobasket2009.org |
kazanan | ispanya |
---|---|
Finalist | Sırbistan |
En iyi oyuncu | Pau Gasol |
En iyi işaretleyici(ler) | Pau Gasol |
XXXVI inci Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası (2009) gerçekleşti 7'ye kadar20 Eylül 2009içinde Polonya .
2009 Avrupa Basketbol Şampiyonası için Yeterlilikler ana makalesine bakın
Düzenleyen ülke
Eurobasket 2007'nin yedi ilki
Eleme havuzları aracılığıyla sekiz nitelikli
Avrupa Şampiyonası yedi salonda oynanır. Her eleme havuzu, ilk turda olduğu gibi ikinci turda da bu grubun tüm maçlarına ev sahipliği yapar. Son aşama Katowice'de oynanır .
Gdansk Poznan Varşova Wrocław Bydgoszcz Łódź Katowice |
Gdansk | Poznan | Varşova | Wrocław |
---|---|---|---|
Hala Olivia Kapasite: 5.500 |
Hala Arena Kapasite: 5.500 |
Halle Torwar Kapasite: 5.000 |
Wrocław Yüzüncü Yıl Salonu Kapasite: 7000 |
Bydgoszcz | Łódź | Katowice |
---|---|---|
Hala Łuczniczka Kapasite: 8,000 |
Łódź Arena Kapasite: 11.500 |
Spodek Arena Kapasite: 11.500 |
dört grup
Grup A | B Grubu | C Grubu | D Grubu |
---|---|---|---|
meyve salatası | Rusya | Britanya | Polonya |
Hırvatistan | Letonya | Slovenya | Bulgaristan |
Yunanistan | Fransa | ispanya | Türkiye |
İsrail | Almanya | Sırbistan | Litvanya |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tüm maçlar Katowice'de oynanır.
Çeyrek finaller | yarı final | son | ||||||||
17 Eylül (9:00 pm) | 19 Eylül (18:30) | 20 Eylül (9:15) | ||||||||
Fransa | 66 | |||||||||
ispanya | 86 | |||||||||
ispanya | 82 | |||||||||
18 Eylül (18:15) | ||||||||||
Yunanistan | 64 | |||||||||
Türkiye | 74 | |||||||||
Yunanistan | 76 AD | |||||||||
ispanya | 85 | |||||||||
17 Eylül (18:15) | ||||||||||
Sırbistan | 63 | |||||||||
Rusya | 68 | |||||||||
19 Eylül (9:00 pm) | ||||||||||
Sırbistan | 79 | |||||||||
Sırbistan | 96 | |||||||||
18 Eylül (9:00 pm) | Üçüncü sıra | |||||||||
Slovenya | 92 AD | |||||||||
Slovenya | 67 | 20 Eylül (18:30) | ||||||||
Hırvatistan | 65 | Yunanistan | 57 | |||||||
Slovenya | 56 | |||||||||
Sınıflandırma turu | 5 inci Yeri | |||||
19 Eylül (12:00 pm) | 20 Eylül (12:00 pm) | |||||
Fransa | 80 | |||||
Türkiye | 68 | |||||
Fransa | 69 | |||||
19 Eylül (14:15) | ||||||
Hırvatistan | 62 | |||||
Rusya | 69 | |||||
Hırvatistan | 76 | |||||
7 inci yer | ||||||
20 Eylül (14:15) | ||||||
Türkiye | 66 | |||||
Rusya | 89 | |||||
Sıralama | Takım | Bilanço (G / P) |
---|---|---|
ispanya | 7-2 | |
Sırbistan | 6-3 | |
Yunanistan | 6-3 | |
4 th | Slovenya | 6-3 |
5 inci | Fransa | 8-1 |
6 th | Hırvatistan | 4-5 |
7 inci | Rusya | 5-4 |
8 inci | Türkiye | 5-4 |
9 th | meyve salatası | 2-4 |
- | Polonya | 2-4 |
11 inci | Almanya | 1-5 |
- | Litvanya | 1-5 |
13 inci | Letonya | 1-2 |
14 inci | Bulgaristan | 0–3 |
- | Britanya | 0–3 |
- | İsrail | 0–3 |
Bireysel ödüller aşağıdaki gibidir: